Wiśniowa zupa z tapioką


Promocyjna cena wiśni w sklepiku pod moim domem pokrzyżowała moje dzisiejsze plany! No bo jak przejść obojętnie obok tablicy, na której widnieje napis wiśnia 2,50 zł? A miało być sprzątanie, jakaś sałatka z pieczonych warzyw i edukacja zawodowa. Taki był plan! A co z tego wyszło? A no kilka słoiczków dżemu, soku i dwa pudełka zamrożonych wiśni. No i najważniejsze ZUPA! I to nie byle jaka! Słodko-kwaśna, zabielona mlekiem sojowym i zagęszczona tapioką. Rewelacyjna na śniadanie jak i na słodki podwieczorek. Pokochacie ją!

Wiśniowa zupa z tapioką

Składniki na 3-4 porcje:

2 szklanki wydrylowanych wiśni

300 ml wody

2 łyżki ksylitolu

1/2 szklanki tapioki

1 szklanka naturalnego mleka sojowego (lub innego mleka roślinnego bądź zwierzęcego)

1 szklanka wody

5 goździków

1 łyżka ksylitolu

Przygotowanie:

Tapiokę zalewamy mlekiem sojowym i odstawiamy na 30 minut by napęczniała. Następnie tapiokę przelewamy do rondelka, dolewamy 1 szklankę wody, dodajemy łyżkę ksylitolu i zagotowujemy. W drugim garnku zagotowujemy wiśnie w 300 ml wody z dodatkiem ksylitolu i goździków. Gdy tapioka stanie się przezroczysta przelewamy ją do wiśni, dokładnie mieszamy i zagotowujemy by zupa zgęstniała.

Komentarz: Jeśli Wam się uda wyciągnijcie goździki przed podaniem zupy. Jeśli konsystencja jest dla Was zbyt gęsta dolejcie jeszcze mleka lub przegotowanej wody.

Dodaj komentarz