Daktyle faszerowane musem dyniowym z cynamonem i wanilią


Czy u Was w kuchni też ostatnio tak dyniowo? U mnie bardzo! Jak nie makaron z dynią, to ciasto, placki, a teraz nawet moja największa miłość czyli daktyle! Nie wiem ile kilogramów daktyli w życiu zjadłam, ale zapewniam Was, że dużo! :) To jedyna słodycz, której sobie nigdy nie odmawiam i ilekroć mam ochotę na coś słodkiego sięgam do słoika, który zawsze musi być pełen:)

Pewnie znacie przepis na daktyle faszerowane masłem orzechowym, ja jednak od kilku lat już nie używam i nie polecam masła orzechowego z orzechów arachidowych, gdyż są one bardzo niezdrowe, a dokładniej wywołują miażdżycę. Podobno udowodniono to na szczurach. Na zdrowie natomiast można robić masła z orzechów laskowych, nerkowców czy migdałów. Na zdrowie również można, ba nawet trzeba jeść teraz dynię. A faszerowane dynią daktyle to naprawdę niebiańska przyjemność i zero wyrzutów sumienia!

daktyle faszerowane musem dyniowym z cynamonem i wanilią_wm

Składniki na 12 sztuk:

12 sztuk świeżych bądź suszonych daktyli (suszone daktyle muszą być dobrej jakości, nie mogą być zbyt „zwinięte”, bo nie będzie możliwości ich nafaszerowania)

3 łyżki musu dyniowego (niezbyt wilgotnego)

szczypta cynamonu

szczypta ziaren z laski wanilii

12 nerkowców

Przygotowanie:

Mus dyniowy łączymy z cynamonem i ziarenkami wanilii, a następnie faszerujemy nim daktyle, na wierzchu układamy orzeszki nerkowca. Przechowujemy w lodówce.


Dodaj komentarz